Плануючи купівлю житлової нерухомості для себе, багато людей ставлять собі питання, що краще - купити квартиру або вирішити купити будинок. У кожного з цих рішень є свої плюси і мінуси, на яких ми вирішили зупинитися докладніше.
Будинок або квартира - площа та кількість кімнат
Порівнюючи будинок і квартиру за площею, потрібно визнати, що в переважній більшості випадків будинок буде більшим. Найменші односімейні будинки мають площу 70-80 м2, а середні - близько 120-150 м2, тобто це безумовно більше, ніж площа більшості квартир.
Завдяки більшій площі в будинках також більше кімнат, що дає домочадцям більше комфорту під час проживання. Особливо це стосується сімей, у яких є щонайменше двоє дітей. У квартирах не завжди є можливість виділити для кожної дитини окрему кімнату, а в будинках такої проблеми немає і в кожної дитини може бути своя кімната.
Будинок або квартира - розташування
Важливим фактором, що впливає на вибір між будинком і квартирою, є їхнє розташування. У людей, які мріють про ідилічне село, немає вибору, адже в цих районах практично неможливо купити квартиру, адже в невеликих містах переважають будинки.
Аналогічна ситуація і з квартирою недалеко від центру міста. У більшості польських міст у таких районах немає односімейних будинків, але ви можете вибрати з широкого спектра квартир у старих і нових будинках. Якщо є будинки на одну сім'ю, вони можуть коштувати дорого через своє розташування.
У людей, для яких конкретне місце розташування не таке важливе, набагато більше можливостей для прийняття рішень. Вони можуть жити як у районах, більш віддалених від центру міста, так і в приміських районах або в невеликих містах. У таких локаціях на вибір є як квартири, так і будинки, тому, якщо розташування не є ключовим, під час ухвалення рішення варто враховувати й інші чинники.
Будинок чи квартира - експлуатаційні витрати
Багатьом людям наявність індивідуального будинку здається ідилією, і вони не бачать (або не хочуть бачити) мінусів такого вибору. На жаль, така сліпота дуже часто призводить до того, що купівля або будівництво індивідуального будинку лише через певний час показує своє справжнє обличчя, яке має безліч подряпин.
Перше, про що не доведеться думати орендодавцям, - це утримання будинку та його околиць. У будинках немає платного садівника, прибиральника або обслуговуючого персоналу, який відповідає за сад і прибирання навколо будинку. Саме господар відповідає за догляд за газоном, рослинами в саду та прибирання снігу не лише з власного тротуару чи під'їзду до гаража, а й з тротуару, що примикає до паркану. Це робота, яка вимагає не тільки багато часу, а й пильності. Її відсутність може означати штраф за відсутність розчищеного дорожнього покриття після нічного снігопаду.
Витрати на утримання будинку, особливо взимку, можуть стати додатковою проблемою. Їхня висота залежить не тільки від розміру будинку, а й від способу обігріву та енергоспоживання будівлі. Сучасні односімейні будинки здебільшого енергоефективні, але якщо ми наважимося купити будинок, якому кілька десятків років і який не піддавався термомодернізації, то його витрати на опалення можуть бути значно вищими.
Дивлячись на все це, можна з упевненістю сказати, що утримання квартири обходиться значно дешевше. Крім того, крім оплати квартплати, власнику не потрібно прибирати сніг, чистити сходову клітку або доглядати за газоном під вікнами (крім випадків, коли в нього є квартира з садом). Завдяки цьому він економить багато часу, яким може розпорядитися як завгодно, не переживаючи, що у нього виникнуть через це якісь проблеми.
Будинок або квартира - витрати на купівлю, будівництво та оздоблення
Ще одне питання, про яке не слід забувати, шукаючи відповідь на питання, що краще вибрати будинок або квартиру, - це вартість її купівлі або будівництва. Може здатися, що вартість купівлі будинку завжди буде вищою за вартість купівлі квартири, але це не зовсім так. Так, будинок, куплений на одній вулиці з квартирою, буде набагато дорожчим за неї, що пов'язано з набагато більшою площею. З іншого боку, будинок недалеко від міста часто можна купити за тією ж ціною, що і квартиру, розташовану ближче до центру. Його розмір, безумовно, буде набагато більшим, але через "гірше" розташування його ціна за метр буде нижчою, що виллється в ту саму ціну покупки.
Порівнюючи ціни на квартири і будинки в стандарті забудовника, також варто пам'ятати про витрати на оздоблення. Якщо вам доводиться вибирати між будинком недалеко від міста і квартирою ближче до центру, які коштують однаково, пам'ятайте, що оздоблення будинку буде набагато дорожчим. Місцезнаходження мало впливає на вартість оздоблення, а площа і кількість приміщень, які необхідно обробити, набагато більші. До найдорожчих приміщень належать кухня (як правило, набагато більша в будинку) і санвузол (зазвичай у будинку не менше 2 санвузлів), а це значить, що вартість оздоблення будинку не збільшується лінійно в порівнянні з вартістю оздоблення квартири.
Будинок чи квартира - вплив на внутрішнє планування
Перш ніж прийняти рішення про вибір будинку або квартири, також необхідно подумати про вплив внутрішнього планування. Коли ви вирішуєте побудувати будинок на одну сім'ю, ви впливаєте на всі елементи, від вибору ділянки, на якій ви будуєте, до вибору проєкту, розташування будинку на ділянці або внутрішнього планування. Завдяки цьому можна все спланувати від А до Я й адаптувати під потреби майбутніх мешканців.
Незважаючи на це, будівництво - це величезний захід, що вимагає часу і знань будівельного мистецтва. На кожному етапі вам доводиться ухвалювати різні рішення, наприклад, щодо типу бетону або розчину, і якщо ви не хочете, щоб вас заткнули недобросовісні професіонали, що, на жаль, часто трапляється, вам необхідна самоосвіта. Також потрібно стежити за ходом будівництва, щоб час будівництва не затягнувся на невизначений термін.
Купуючи квартиру або будинок у забудовника, ви також можете внести безліч змін у внутрішнє планування, але не від вас залежить, де будуть вікна або наскільки близько будівля буде до межі ділянки. Ці рішення вже прийняті, і вам залишається тільки прийняти їх. Ви не можете повністю змінити внутрішнє планування, тому що несучі стіни і стояки вже спроектовані й обмежують можливість революційних змін.
Будинок чи квартира - що краще?
Вищевикладені міркування показують, що вибір між будинком і квартирою зовсім не простий. Кожне з цих рішень має свої переваги й недоліки, і те, що одні вважають перевагою, наприклад, повний вплив на планування і спосіб внутрішнього оздоблення, буде недоліком для інших, бо вони хочуть потрапити в готове і пропустити весь процес будівництва. Тому перед вибором варто подумати, що для нас є важливим і принциповим, а що менш важливим і майже байдужим. Завдяки цьому кожен зможе сам подумати і вирішити, будинок або квартира буде краще в його випадку, а ринок нерухомості настільки широкий, що незалежно від вибору кожен знайде щось для себе.