Кредит під заставу житла - оптимальний варіант отримання великої суми позикових грошей під низькі відсотки. Кредит на купівлю житла і під заставу вже наявного майна належить до одного виду кредитування з невеликою різницею оформлення документів. Кредит, забезпечений нерухомістю, іменується іпотекою. Нерухомістю прийнято вважати будь-яке майно, яке не можна перемістити в інше місце без втрати його функціональності. Як застава за іпотекою можуть виступати окремі будинки і споруди, земельні ділянки, квартири та окремі кімнати, нерухомість комерційного призначення, а також недобудовані будівлі. Закласти можна як власне майно, так і нерухомість, що належить іншим особам. У такому разі кредитна угода доповнюється договором поруки, згідно з яким той, хто фактично має право на актив, розділяє з позичальником зобов'язання за кредитом.
Якими бувають кредити під заставу нерухомості в Україні?
Кредити під заставу нерухомості видають банківські установи, ломбарди та приватні інвестори. Забезпеченням за кредитом не можуть виступати квартири, де прописані неповнолітні діти або особи, визнані недієздатними (інваліди або люди з психічними розладами). Сума, що видається за таким кредитом, може сягати лише 70% від оціночної вартості активу, оскільки банки одразу закладають можливі витрати на судові розгляди з відчуження майна у неплатоспроможного клієнта. Варто зазначити, що оціночна вартість може суттєво відрізнятися від ринкової, оскільки оцінювач не враховує престижність району або розвиненість інфраструктури, що впливають на ціну квартири на ринку житла.
Хто дає кредити під заставу нерухомості у 2023 році ?
Фінансові організації з готовністю надають кредити під заставу нерухомості. Забезпечені цінними активами позики є найдешевшими для клієнта, оскільки переплата за кредитом буде найменшою серед усіх видів фінансових запозичень. Процедура оформлення такого кредиту в банку може розтягнутися на кілька днів. Приватні інвестори ухвалюють рішення про видачу кредиту набагато швидше, але оперативність впливає на розмір відсоткових ставок, які у приватників істотно вищі. У разі виникнення труднощів з погашенням кредиту у приватних осіб шанси позбутися житла набагато вищі, порівняно з банківським кредитом. Банки частіше йдуть назустріч клієнтам, у яких є фінансові труднощі, і можуть запропонувати варіанти з реструктуризації боргу або надання кредитних канікул. Приватні інвестори в цьому питанні практично не зацікавлені домовлятися,
Які документи потрібні, щоб взяти кредит під заставу житла?
Перелік документів, необхідних для оформлення кредиту під заставу нерухомості, охоплює паспорт і його копії як самого позичальника, так і його дружини (чоловіка), якщо такі є, свідоцтво про шлюб або про його розірвання, свідоцтва про народження дітей, коди податкових платників клієнта та його офіційного подружжя, завірену нотаріусом копію трудової книжки, довідку про доходи за формою №2, та документи, що підтверджують володіння нерухомістю.
Вартість послуг в Україні
Під час оформлення кредиту доведеться оплатити послуги нотаріуса, оцінювача, комісію ломбарду або банку, а також низку прописаних у договорі платежів. Зазвичай розмір цих витрат прямо пропорційний сумі кредиту. На відміну від кредитів під заставу авто, термін кредитування в іпотечному секторі може досягати 20 років. Погашення позики може відбуватися за двома схемами: ануїтетом і зниженням суми. Ануїтет передбачає оплату однакових сум протягом усього терміну кредиту. Схема зниження передбачає великі виплати спочатку з поступовим зменшенням до закінчення терміну кредитування. Ануїтет здається простішим і зрозумілішим, але за фактом вийде набагато дорожчим за класичну схему.