У перші два місяці повномасштабної війни ринок нерухомості по всій території України, за винятком західних регіонів, фактично зупинився. Будівництво сотень об'єктів було заморожено, а більшість орендодавців скасували обов'язковий щомісячний розрахунок, залишивши тільки оплату комуналки.
Станом на кінець червня ситуація стабілізувалася: деякі забудовники відновили роботи, люди почали повертатися до великих міст і винаймати житло. Але, за прогнозами аналітиків, довоєнних показників у найближчий рік не варто чекати. Команда фінансової компанії "Довіра"! розібралася, які обмеження присутні на ринку нерухомості, що відбувається з цінами на житло і на який розвиток подій розраховувати в повоєнний час.
Як змінилися ціни?
Оренда
Чи варто говорити про підвищений інтерес до західних регіонів. З початком повномасштабної війни люди почали масово шукати квартири для довгострокової оренди. З попитом зросли й ціни. Середня вартість однокімнатної квартири "середнього класу" у Львові - 10 000 грн. Причому пошук вільних апартаментів - справжній квест. За даними мера міста, Андрія Садового, кількість населення станом на червень зросла на 200 тис. порівняно з початком лютого 2022 року. Водночас жителі північних областей повертаються до своїх домівок, тож тенденція цін іде на зниження.
У столиці з травня орендна ставка за велику однокімнатну квартиру з євроремонтом стабільно тримається на рівні 7000-8000 грн - 62% від вартості найму за довоєнних часів. Кількість претендентів щомісяця зростає, але пропозицій все ще більше за орендарів. Надалі експерти прогнозують зростання цін приблизно на 10%.
В інших великих містах, де не ведуться активні бойові дії (Дніпро, Одеса, Запоріжжя, Кривий Ріг), зняти житло можна на 10-15% дешевше, ніж до війни.
Купівля
"І інтерес вищий за попит" - так коротко можна охарактеризувати поточну ситуацію купівлі-продажу нерухомості. Найбільший інтерес до придбання житла на Закарпатті - 96% від показників мирного часу. У північних і центральних регіонах відвідуваність сайтів із пропозиціями інвестицій становить 50% довоєнного періоду. Але через ризики коливання курсу та нестабільну ситуацію в країні люди не поспішають вкладати свої кошти в купівлю нерухомості. Хоч і відмічається стрибок цін (порівняно з кінцем 2021 року, вартість зросла на 11% - у Львівській області; на 6% - на Одещині; на 17% - у Рівненській; на 6-8% - у столиці України), на думку аналітиків, він тимчасовий та пов'язаний із відкриттям Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Навіть зважаючи на дуже малу кількість реальних угод, істотного обвалу цін надалі також не варто очікувати - стверджують експерти.
Поправки в законодавстві на період воєнного стану
- Забороняється продавати житло за дорученням. Власник приміщення обов'язково має бути присутнім під час укладення угоди. У свою чергу, покупець може скористатися довіреністю.
- Купівля-продаж нерухомості можлива тільки на неокупованих територіях і оформляється за місцезнаходженням житла. Наразі доступ до реєстрів розблоковано тільки в підконтрольних населених пунктах.
- Забороняється продавати нерухомість, зареєстровану менше ніж місяць від дати її придбання. Обмеження було запроваджено для запобігання спекуляції та перепродажу квадратних метрів. Виняток лише для житла, отриманого у спадок.
- Для унеможливлення можливого шахрайства оформляти угоди купівлі-продажу житла дозволено тільки нотаріусам, прийнятим Міністерством юстиції України.
- Заборонено вносити нерухомість до статутного капіталу юридичних осіб. У період воєнного стану власниками житла можуть стати тільки фізичні особи.
Спроба зазирнути в майбутнє
Наразі спрогнозувати майбутній розвиток подій на ринку нерухомості дуже складно. Подальші тенденції попиту та цінової політики залежатимуть від ситуації на полі та економічного становища країни після повного припинення вогню. Водночас без стимулювання галузі державою (фінансові програми підтримки платоспроможності переселенців, соціальні проекти забудови зруйнованих районів, зокрема громадських закладів, пільгові умови оренди земельних ділянок) повернути довоєнні показники буде практично неможливо.